Zapísať do zoznamu obľúbených

AKO CHRÁNIŤ TOPÁNKY NA ZIMU – SKUTOČNÉ SPÔSOBY

2021-02-23
AKO CHRÁNIŤ TOPÁNKY NA ZIMU – SKUTOČNÉ SPÔSOBY

DNI SA STAVAJÚ ČORAZ CHLADNEJŠIE, ZO SKRINE VYŤAHUJEME UŽ ZIMNÚ OBUV. AKO OCHRÁNIŤ TOPÁNKY V ZIME, ABY VYDRŽALI ŤAŽKÉ PODMIENKY, SNEH, VLHKOSŤ A NÍZKE TEPLOTY?


Zimné dámske topánky — na čo myslieť?


Zimné počasie vie poriadne potrápiť nielen nás, ale aj našu obuv. Nízka teplota, zvýšená vlhkosť a soľ, ktorá je v tomto období na cestách, poškodzujú kožu topánok, ale aj iné materiály, z ktorých sú zimné topánky vyrobené. Z tohto dôvodu stojí za to pripraviť zimné topánky na tieto extrémne podmienky ešte pred príchodom chladného počasia. Prípravu budú vyžadovať v prvom rade dámske zimné topánky zo semišu a kože - tieto materiály si najhoršie vedú v náročných podmienkach. Prírodná koža je náchylná na vysušenie a popraskanie, ak nie je o ňu náležite postarané. Vďaka vhodnej ochrane obuvi a následnej pravidelnej starostlivosti prežijú naše topánky tento zimný čas v dobrej kondícii.

Impregnácia topánok


Dôležitú úlohu pri zabezpečení obuvi pred zimou hrá impregnácia. Impregnácia ich účinne ochráni pred vlhkosťou a nízkymi teplotami. Zabraňuje popraskaniu a poškodeniu koženého materiálu. Na ochranu používame prostriedky určené na konkrétny druh kože (lícová, semišová, ekokoža).
Ako správne impregnovať topánky? Sprievodca krok za krokom.

impregnacja czarnych zamszowych botków na szpilce

Skontrolovať obuv

Prípravu by ste mali začať dôkladnou kontrolou stavu zimnej obuvi. Skontrolujeme stav materiálu/semišu/kože. Či sa nevyskytujú nejaké odreniny, poškodenia, praskliny, zmena farby.

Vyčistenie topánok

Po vytiahnutí zo šatníka bude každá obuv potrebovať ľahké osvieženie. Čistenie topánok závisí od materiálu, z ktorého sú vyrobené.

Kožená obuv: Na čistenie tohto druhu obuvi je najlepšia vlhká handrička. Najskôr odstráňte nečistoty z podrážky (napr. zvyšky bahna) a potom jemne utrite povrch topánok.

Semišové topánky: Čistenie týchto druhov topánok je veľmi podobné ako u kožených topánok. Najskôr odstráňte blato a prach (na sucho), potom ich jemne utrite handričkou. V prípade semišových topánok ešte pokračujeme kefovaním. 


Uśmiechnięta kobieta siedząca na progu kamienicy jesienią w zaimpregnowanych butach

Impregnácia kožených topánok

Na impregnáciu kožených topánok budeme potrebovať olej a tuk na kožu, ako aj voskovo-živicovú pastu. Topánky impregnujeme po očistení a vysušení.

  1. Naneste olej na celý povrch topánok a nechajte ho vysušiť (môže to trvať aj niekoľko hodín). Po uplynutí tejto doby aktivitu opakujte.
  2. V druhom kroku natrieme na povrch topánok tuk na kožu. Necháme tuk na topánkach vstrebať.
  3. Na druhý deň na povrch dáme voskovo-živicovú pastu. Po vysušení môžeme topánky vyleštiť.
  4. Obuv je pripravená na zimné prechádzky!


Impregnácia trekingových topánok.

Spôsob impregnácie trekových topánok závisí od toho, z akého materiálu sú vyrobené. Trekingové topánky vyrobené z lícovej kože by mali byť impregnované, ako je opísané v predchádzajúcom odseku. Mnoho trekových topánok má na povrchu nubukový povrch a tiež vodotesnú membránu GORE-TEX®. Pre každý z týchto materiálov by sa mal zvoliť vhodný impregnačný prostriedok, ktorý zaručí obnovu vrstvy DWR (Durable Water Repellency).
Na impregnáciu trekových topánok sa najčastejšie používajú všetky druhy špecializovaných impregnácií voskom, niektoré s rozprašovačom.

  1. Prípravok s voskom rozotrite na povrch topánok, najlepšie krúživými pohybmi. Dôkladne rozotierame do všetkých záhybov zvršku.
  2. Prípravok necháme zaschnúť. Väčšinou stačí pokryť povrch topánky jednou vrstvou prípravku. Ale pre istotu môžete akciu opakovať. Druhú vrstvu nanášame až po úplnom zaschnutí prvej vrstvy.
  3. Ak majú topánky lícovú kožu, môžete ich dodatočne vyleštiť. Ak ju neobsahujú, leštenie nie je potrebné.
Zobraziť viac záznamov z Február 2021
pixel