AKO ČISTIŤ LAKOVANÉ TOPÁNKY?
Čo je lakovaná koža?
Lakovaná koža je koža s hladkým povrchom, ktorá bola spracovaná za účelom vysokého lesku. Proces spracovania lakovanej kože prebieha počas poslednej fázy vyčiňovania kože. Na povrch kože sa nanáša lak alebo lesklú fóliu. Vzhľadom na spôsob spracovania, lakovaná kože je charakteristická väčšou pevnosťou, preto nie je obľúbeným materiálom na výrobu oblečenia (je nepohodlná na nosenie). Častejšie sa lakovaná koža používa na tvorbu doplnkov ako napr. kabelky, púzdra, klobúky a samozrejme lakované topánky.
V minulosti bola lakovaná koža určená hlavne na špeciálne príležitosti a využívaná na strihy elegantných topánok ako napr. oblekové topánky, dámske lodičky či poltopánky na plochej podrážke. V súčasnosti sa lakovaná koža používa prakticky pre každý druh topánok. Okrem elegantných lodičiek nájdeme lakované workery, gglany, trapery a klasické čižmy. Vzhľadom na to, že výroba lakovanej kože je nákladná, vo väčšine týchto strihov sa používa ekokoža
Treba priznať, že lakované topánky vyzerajú naozaj výnimočne. Udržanie hladkého a dokonalého povrchu môže so sebou niesť niekoľko problémov. V porovnaní s klasickou kožou či semišom, lakované topánky na to, aby dobre vyzerali, vyžadujú dokonalé leštenie a čistenie. Dokonca drobné ryhy či nečistoty na lakovkách sú ihneď viditeľné a niekedy môžu úplne pokaziť celý outfit.
Ako čistiť lakovanú kožu?
Čistenie lakovaných topánok sa líši od čistenia klasickej kože. Existuje niekoľko spôsobov čistenia lakovanej kože. Pri každom z nich je dôležité:
- čistiť lakované topánky pravidelne, najlepšie po každej prechádzke vonku. Vtedy povrch topánky nie je náchylný na odieranie a ničenie.
- nenamáčať lakovanú kožu do vody.
Čistenie lakovaných topánok krok za krokom
Pripravte si
- kefku s mäkkým vlasom,
- mäkkú, bavlnenú handričku,
- handričku z mikrovlákna,,
- misku s vodou a mydlom,
- prípravok na čistenie lakovanej kože alebo vazelínu, olivový olej.
1. Odstráňte nečistoty na sucho
Prvým krokom čistenia topánok z lakovanej kože je odstránenie prachu či blata. Na to sa ideálne hodí mäkká kefka s vlasom. Pretrite ňou jemne povrch topánky a odstráňte všetky nečistoty. Na odstránenie nečistôt z ťažko dostupných miest použite mäkkú zubnú kefku.
2. Použite vodu a mydlo
Následne navlhčite mäkkú bavlnenú handričku malým množstvom vody s trochou mydla. Pretrite vlhkou handričkou povrch topánky. Nezabudnite, že lakovaná koža nesmie byť namočená do vody. Po odstránení nečistôt z povrchu utrite topánky suchou handričkou až do vyschnutia pri izbovej teplote.
3. Leštenie
Aby povrch topánky vyzeral dokonale, musíme ho vyleštiť. Použite k tomu špeciálne prípravky na leštenie lakovanej kože z našej ponuky. Zabezpečia primeraný lesk a starostlivosť o kožu.