Ako sa starať o semišové čižmy
SEMIŠOVÉ ČIŽMY, NAJMÄ VO VERZII NAD KOLENO, JE HORÚCIM HITOM POSLEDNÝCH SEZÓN. AKO SA STARAŤ O TOPÁNKY, ABY SME DLHO ZACHOVALI ICH VZHĽAD?
Semiš je v súčasnosti jedným z najpopulárnejších materiálov a nie je to prekvapujúce — semišová obuv sa hodí prakticky ku všetkým štylizáciám. Nezáleží na tom, čo si oblečieme - nohavice, mini sukne, boho šaty alebo legíny - čierne semišové topánky s dlhým alebo krátkym zvrškom alebo čižmičky dokonale dopĺňajú celý zimný outfit. Je to mimoriadne štýlová a elegantná, ale tiež ... dosť problematická obuv. Semiš je materiál omnoho jemnejší ako eko koža alebo koža, a preto je náchylnejší na zničenie, zvlhnutie a ťažko sa udržuje. Z tohto dôvodu niektoré z Vás určite opustili myšlienku nákupu semišových topánok , a tie, ktoré už také topánky už majú, sa obávajú v nich chodiť v daždivých alebo snežných dňoch vonku. Nemusí to tak byť!
V zime je udržiavanie semišovej obuvi v dobrom stave nepochybne komplikovanejšie a ťažšie ako v iných obdobiach roku. Nepríjemnosti zimného počasia, napríklad dážď, dážď so snehom a sneh, túto úlohu neuľahčujú a nie sú zvlášť vhodné pre semišové topánky. Našťastie existuje niekoľko spôsobov, ktoré Vám pomôžu udržať semišovú obuv v dobrom stave a vzhľade počas celej jesenno-zimnej sezóny.
Kúpte potrebné doplnky a ošetrujúce prostriedky
Spolu s novými semišovými topánkami by ste si mali kúpiť aj prostriedky pre starostlivosť o tento druh obuvi. Takéto balenie nevyhnutne obsahuje:
- kefku s kovovými štetinami vo vnútri a kefu vybavenú gumou;
- impregnát - špeciálny kozmetický prípravok, ktorý bude chrániť semiš pred absorpciou vlhkosti;
- regeneračné prostriedky - môžete si vybrať z mnohých prípravkov na osvieženie, ošetrenie a šetrné čistenie semišového materiálu;
- odsoľovač bude to užitočné najmä v zime, keď sa na cesty rozsypú kilogramy soli. Pomôže Vám odstrániť zvyšky soli, ktoré sa objavia na obuvi.
Semišové čižmy - ako ich ošetrovať?
1. Pravidelne čistite semišové topánky.
Toto je základná starostlivosť, ktorú by ste mali robiť so semišovými topánkami. Pred čistením musia byť topánky suché. Čižmy rozčesávajte so zakúpenými kefkami. Materiál rozčesávate „v smere vlasov“ a týmto spôsobom odstránite z topánok všetky nečistoty a blato.
2. Naimpregnujte svoje čižmy.
Určite by ste nešli na pláž bez ochrany pred slnkom a podobne by ste nemali chodiť po uliciach v semišových topánkach v zime bez toho, aby ste ich vopred ochránili. Riešením je impregnácia obuvi na začiatku sezóny. Existuje veľa dobrých prostriedkov na impregnáciu semišovej obuvina trhu. Impregnáciu naneste na obuv ihneď po kefovaní. Impregnáciu vykonávame striktne podľa pokynov výrobcu. Prostriedky na semiš majú zvyčajne formu spreja a mali by byť rovnomerne nastriekané na povrch obuvi.
3. Zbavte sa soli.
V zimnom období je skutočným problémom soľ, ktorá sa rada usadí na semišovej obuvi. Na tmavom semiši to vyzerá mimoriadne nevzhľadne. Tieto fľaky sa dajú ľahko odstrániť pomocou prostriedku na odsoľovanie. Dávame ho na topánky pomocou handričky a hneď rozčesávame kefkou. Prebytočnú vodu odstránime handričkou a znovu semiš rozčesávame tak, aby sa vlasy nelepili.
4. Renovácia.
Niekedy sa v dôsledku opotrebenia a nášho čistenia môže na obuvi objaviť mierne sfarbenie - farba sa môže mierne vyplachovať. V tejto situácii budete potrebovať renovátor v spreji (sprejovú pastu), ktorý zakryje nedostatky farby na obuvi. Tento druh kozmetiky kupujeme v odtieni obuvi a rovnomerne na povrch obuvi nasprejujeme (zo vzdialenosť okolo 30 cm). Potom semiš prečešeme, až kým úplne nezaschne.
V takto naimpregnovaných a ošetrených topánkach môžete v pohode chodiť celú jeseň a zima.